Top

Montessori Felsefesi

  • “Tek başıma yapabilmem için bana yardım et.
  • Ve nasıl yapıldığını bana göster.
  • Bunu benim için yapma.
  • Kendim yapabilirim ve yapmak isterim.
  • Bana nasıl yapacağımı öğretirken sabret. Bu belki uzun sürebilir.
  • Ve belki daha uzun zamana ihtiyacım var.
  • Fakat bilmelisin ki birkaç deneme ile yapacağım şeyi başarmak isterim.
  • Hata yapabilme ihtimalim olduğunu da düşünmelisin.
  • Ama unutma ki ben sadece bu hatalarla gerçek manada bir şeyler öğrenebilirim.”

“Disiplinin yolu özgürlükten geçmelidir... çünkü hedefimiz harektetlilik, çalışmak ve iyilikler için disiplindir; durağanlık, pasiflik ve itaatkarlık için değil.” - Montessori

“Çocuğun eline koymadığınız şeyi aklına koyamazsınız.”
“Montessori eğitimi almamış bir öğretmenin montessoriyi öğretmesinden; bir biyoloğun Fransızca öğretmesinden daha fazla bir şey beklenemez.“
“Eğitim mutlaka kişiye evrensel görevini öğretmelidir.”
“Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir. Sadece zeka değil, insanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşur. Hiçbir yaşta çocuk, zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz.”
“Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.”
“Oyun çocuğun işidir.”

“Çocukları izledim, onları yakından inceledim ve bana, onlara nasıl öğreteceğimi öğrettiler.”
“Çocuğa, başarabileceğini düşündüğü bir işte asla yardım etmeyin.”
“Eğitim, birinin aktardığı sözleri dinlemekten ziyade, çocuğun içinde bulunduğu koşulları deneyimlemesiyle ilerleyen, doğal bir süreçtir.”
“Zeka ancak arzuyla yönetilir. Arzunun olabilmesi için haz ve neşenin olması gerekir. Zeka ancak neşe içinde gelişerek meyve verir. Koşucular için nefes alma neyse, eğitim için de öğrenme neşesi odur.”
“Çocuk, insanlığın umudu ve teminatıdır.”
“Okul öncesi eğitimin asıl amacı, çocuğun doğal öğrenme tutkusunu canlandırmak olmalıdır.”
“Rehberin, her şeyden önce, ilk sıradaki görevi, çocuklar için oluşturulan ortama özen göstermesidir. Etkisi dolaylıdır fakat en güzel şekilde oluşturulmadığı, özen gösterilmediği takdirde, fiziksel, zihinsel, ruhsal ya da herhangi başka konuda herhangi bir verimlilik ve sürekli bir sonuç elde edilemez.”
çocuklara onların enerjisi ve fiziksel yetenekleri için, boyutlarına uygun bir çevre hazırlasalardı, çocuk özgür olabilecek ve eğitimsel problemlerin çözümüne doğru büyük bir adım atılmış olacaktı.”
“Bir eğitimin başarı kriteri, çocuğun ne kadar mutlu olduğudur.”
“İnsan, çevresine elleriyle sahip olur.”
“Çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren üzerinde yaşadığımız dünyanın sadece bize ait olmadığını, dolayısıyla kaynakları kullanırken diğer canlılarla birlikte paylaştığımızı unutturmamalıyız. İnsanoğlu üzerinde yaşadığı gezegenin en akıllı canlısı olmanın sorumluluğunu unutmamalıdır.”
“Benlik kendi zekasını duyusal güçler vasıtasıyla kendisini inşa eder.”
“Eğitim doğumdan itibaren başlamalı.”
“İyi bir rehber olmanın sırrı, çocuğun zihnini tohumların ekilip hayal gücünün ışığında büyütüldüğü verimli bir tarla gibi görebilmektir.”
“Lütfen her şeyi yapabilen sevgili çocukları dünyada ve insanlar arasında barış ve huzurun sağlanması için benimle birlikte eğitin.”

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.”

“Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.”

Şimdi en iyi anaokuluna katılalım!

Çocuklarımız için yüksek standartlarda eğitim sunuyoruz.